Krainy Egiptu

Krainy Egiptu – Pogoda temperatury klimat – Informacje o Egipcie

Czy Tobie także zdarza się w zimowe wieczory rozgrzewać trochę atmosferę wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła typu: „Urlop w Egipcie”, „Wakacje Egipt”, „Egipt plaże” itp.? Ot, chociażby po to, aby zawiesić oko na pięknych zdjęciach i odpocząć od wszechobecnej szarości, zatapiając się w błękicie morza i złocie piasków pustyni? Stąd już tylko krok do zaplanowania Twoich wymarzonych wakacji! Zanim jednak spakujecie walizki, warto zapoznać się z panującym w tym kraju klimatem.

Liczące około 700 km długości wybrzeże Morza Śródziemnego i Delta Nilu odznaczają się łagodnymi zimami i bardzo gorącymi latami. Zimą przeciętne temperatury wahają się od 17 do 20°C w dzień i spadają do zaledwie 8-11°C nocą. Do tego dochodzą znaczne, jak na egipskie warunki, opady do 200 mm deszczu, co odpowiada 30 dniom deszczowym w roku w rejonie Aleksandrii – prawie wszystkim w okresie zimy. Wiosna jest gorąca i sucha, podobnie jak jesień, przy czym najwyższe temperatury zostały zanotowane nie w środku lata, ale właśnie wiosną (42-45°C). Latem robi się bardzo gorąco, z dziennymi temperaturami 28-32°C i 19-24°C w nocy. Między dniem i nocą zachodzą niewielkie wahania temperatury, a opady nie występują wcale. Przez cały rok wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka (60-75%), co sprawia, że odczuwalna temperatura powietrza jest wyższa od rzeczywistej. Morze zaprasza latem do kąpieli w wodzie o temperaturze do 28°C, a zimą ochładza się do 16-18°C.

 

Północna część obszaru Doliny Nilu, którą można w przybliżeniu wydzielić od Kairu do Asyut, charakteryzuje się łagodnymi zimami, natomiast lata są bardziej gorące niż w Delcie Nilu i na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przez cały rok spada zaledwie 5-30 mm deszczu. Wilgotność powietrza jest zauważalnie niższa (40-60%). W zimowe dni termometry wskazują zwykle 18-22°C, aby nocami zejść do wartości niższych niż na wybrzeżu: 4-9°C.  Przy dużych różnicach temperatur między dniem i nocą, możliwe są nawet ranne przymrozki. Wiosna i jesień są krótsze i cieplejsze niż na wybrzeżu, lato dłuższe i cieplejsze z temperaturami 34-37°C w dzień i 20-22°C nocą. Notowano upały dochodzące do 48°C.

Górna Dolina Nilu dzieli właściwości klimatyczne z położonymi na wschód, a zwłaszcza na zachód, obszarami pustynnymi i oazami. Zimy są tutaj łagodne (19-22°C) z chłodnymi nocami (5-10°C). Wiosny i jesienie są bardzo krótkie i gorące, lata długie (koniec kwietnia do końca października), upalne i bez opadów. Przeciętne wartości dzienne temperatur sięgają 38-42°C, a nocne 22-26°C. Wilgotność powietrza jest przez cały rok niska i wynosi 15-50% przy niemal całkowitym braku opadów. W takich miastach, jak Assuan, Luxor, czy Dakhla, deszczowe dni występują w roku w ilości 0-2. Fale upału mogą podnieść temperaturę powietrza do ponad 50°C.

 

Obszary przybrzeżne nad Morzem Czerwonym (Hurghada, Makadi Bay, El Gouna) cieszą się łagodnymi do ciepłych zimami z bardzo wyrównaną temperaturą: poniżej 20°C w dzień i 10-13°C nocą. Wiosny i jesienie są dosyć gorące, a lata bardzo gorące do upalnych i skrajnie suche. W ciągu dnia oczekuje się 34-38°C, z okresami upałów ponad 40°C. Nocami wartości temperatur spadają, ale zwykle nie poniżej 25°C. Wilgotność powietrza przez cały rok utrzymuje się na poziomie 30-55%. Opady praktycznie nie istnieją (0 do 3 dni w roku). Morze zaprasza do kąpieli przez cały rok temperaturą wody 20-29°C.

Półwysep Synaj stanowi swego rodzaju klimatyczną osobliwość w Egipcie: przez wysokie położenie terenu zdarzają się tu zimy bardzo chłodne (12-15°C w dzień, 0-5°C w nocy) wiosna i jesień są odpowiednio nieco dłuższe, lato mimo to bardzo gorące, z temperaturą w dzień zwykle powyżej 32°C. W nocy ochładza się do 15-18°C. Wilgotność i opady nie odbiegają od normy innych obszarów: 1-3 dni deszczowe w roku i 20-40% wilgotności. Na południu Półwyspu w znanym kurorcie Sharm el Sheikh, przeciętne temperatury wahają się między 21°C w styczniu i 37°C w sierpniu.