Klimat i pogoda w Egipcie

Klimat i pogoda w Egipcie

Egipt leży w obrębie suchej strefy północno-afrykańskiej, z bardzo niewielkimi opadami oraz znacznymi sezonowymi i dziennymi wahaniami temperatury. Można powiedzieć, że w Egipcie występują dwie pory roku, w tym obie suche: łagodna zima od listopada do kwietnia i gorące lato od maja do października. Jedno jest pewne: egipska pogoda nie wymaga noszenia parasola.

Tylko północny pas wybrzeża i Delta Nilu są pod wpływem śródziemnomorskiego klimatu z zimowymi opadami rzędu 100-200 mm; na południe od Kairu deszcz pada skrajnie rzadko. Średnie maksymalne temperatury dzienne wynoszą w styczniu od 20°C (Kair, Port Said) do 24°C (Asuan), przy czym w nocy następuje znaczne ochłodzenie. W lipcu temperatury dzienne osiągają 31°C w Port Said, 35°C w Kairze i 41°C w Asuanie. Ze względu na stosunkowo niską wilgotność powietrza wynosząca latem ok. 30%, upały nie są zbyt uciążliwe. Od marca do czerwca wieje gorący wiatr chamsin, niosący z południa piasek i pył. Na wybrzeżu Morza Czerwonego (Hurghada i Sharm el Sheikh) klimat jest nieco łagodniejszy, z mniej upalnymi latami (ok. 35°C) i łagodnymi zimami, kiedy nawet nocą temperatura rzadko spada poniżej 10°C.

Szczególne znaczenie dla Egiptu posiada płynący przez całą długość kraju Nil. Gdyby nie ta rzeka, skrajnie suchy klimat sprawiłby, że Egipt byłby praktycznie bezludny. Poza brzegami Nilu, gdzie możliwe są rolnicze uprawy, obszar kraju jest w przeważającej mierze pustynny.

Przez cały rok pogoda w Egipcie jest zdecydowanie słoneczna, słońce świeci przeciętnie przez osiem godzin w ciągu dnia. Już w starożytności uważano, że Egipt dzięki swemu gorącemu klimatowi posiada wielkie znaczenie terapeutyczne. Herodot pisał, że dobre zdrowie i mocna postura Egipcjan biorą się z ciągle świecącego słońca.

Traktowanie ogromnej powierzchni Egiptu (ponad milion kilometrów kwadratowych), jako jednorodnej klimatycznie byłoby nadmiernym uproszczeniem. Na regionalne zróżnicowanie klimatu, a co za tym idzie i pogody w Egipcie, ma wpływ długa linia brzegowa Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Nil i jego delta, wszechobecna pustynia, a także – w lokalnym wymiarze – góry na Półwyspie Synaj.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że kluczowym elementem każdego udanego urlopu jest ładna pogoda. W końcu większość polskich turystów podróżuje w poszukiwaniu słońca. Egipt jest właściwie gwarancją wysokich temperatur oraz braku opadów. Do szukania schronienia w hotelu skłoni nas tu raczej zbyt intensywne słońce niż strugi deszczu. Na szczęście nie trudno o komfortowy nocleg w Egipcie, gdzie znajdziemy nie tylko chwilę wytchnienia od upału, ale także moc atrakcji. Wszystkim wybierającym się do Egiptu przychodzą z pomocą internetowe wyszukiwarki hoteli.

Egipt – pogoda, klimat i temperatura

 • Gorące słońce , wysokie temperatury i bezchmurne niebo są codziennością w Egipcie praktycznie przez cały rok.
 • Najlepiej jest zwiedzać Egipt w miesiącach wiosennych (w marcu, kwietniu lub maju) lub jesienią (we wrześniu, październiku i listopadzie).
 • Zimą panują tam nieco niższe temperatury, w grudniu, styczniu i lutym jest najzimniej (co wcale nie oznacza, że nie jest przyjemnie – szczególnie nad Morzem Czerwonym).
 • Latem (w czerwcu, lipcu i sierpniu) jest w Egipcie zdecydowanie zbyt gorąco na zwiedzanie. Na odważnych czekają jednak niezapomniane chwile i często niższe ceny.

A oto jak wygląda sytuacja pogodowa w Egipcie na przestrzeni roku.

 • Styczeń – W okolicach piramid termometry pokazują w cieniu 18°C. Na słońce można liczyć (bez żadnego ryzyka) przez osiem godzin, na deszcz lepiej nie liczyć…
 • Luty – W stolicy kraju 26°C i lekki wiatr z północy. W Egipcie oczywiście pełne nasłonecznienie.
 • Marzec – Dogodne warunki do wycieczki po Nilu. Temperatura powietrza 24°C, a o deszczu nie słyszeli nawet najstarsi egipscy Beduini.
 • Kwiecień – Gorący wiatr chamsin niesie tumany piasku z Sahary. Zielona łąka, którą ujrzały wielbłądy okazała się zwykłą fatamorgana.
 • Maj – Z góry Mojżesza rozciągają się piękne widoki, ale ciepłe ubranie lepiej ze sobą zabrać; temperatura na górze tylko 12°C, za to Hurghada cieplutka
 • Czerwiec – Powietrze ma temperaturę 41°C, za to woda w Morzu Czerwonym przejrzysta niczym w świeżo wyczyszczonym akwarium.
 • Lipiec – Słońce pracuje bez wytchnienia przez 12 godzin. Temperatury wody i powietrza są jednakowe – czy nadal ktoś twierdzi, że w morzu można się ochłodzić?
 • Sierpień – W Sharm el Sheikh jest wprawdzie 40°C, ale wieje orzeźwiający wietrzyk. Można wytrzymać.
 • Wrzesień – W oazie Charga temperatura spadła do 39°C; być może już za jakieś 15 lat spadnie też deszcz.
 • Październik – Nad Nilem temperatura wynosi poniżej 30°C – zupełnie jak u nas latem.
 • Listopad – W Kairze 24°C. Przyjemna temperatura, a pogoda w listopadzie – jakby inaczej – słoneczna.
 • Grudzień – Na Półwyspie Synaj znowu 22°C, tyle samo, co w Morzu Czerwonym. I znowu słońce – ale w końcu, jak twierdzi Herodot, to ono jest źródłem zdrowia i tężyzny Egipcjan. Tylko pytanie: czy dotyczy to również przyjezdnych?